SYRINGA VULGARIS L. – šeřík obecný / orgován obyčajný

Syn.: Lilac vulgaris (L.) Lam., Liliacum vulgare (L.) Renault
Česká jména: šeřík obecný (Presl 1819), šeřík obecný, bez vlaský, bez španělský (Presl 1846), sinel obecný (Opiz 1852), šeřík obecný (Sloboda 1852), šeřík obecný, bez modrý (Čelakovský 1879), šeřík obyčejný (Dostál 1950), šeřík obecný (Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: šeřík obecný, orgován, bazička, hedbavnice, ketik, španielský bez, strenka, bezvlásky (Reuss 1853), orgován obyčajný (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Oleaceae Hoffmanns. et Link – olivovníkovité

Syringa vulgaris

Rozšíření: Jihovýchodní Evropa, roste od západní Ukrajiny do Řecka, po Hercegovinu a na východ až k Černému moři. Izolovaný výskyt také v Malé Asii. Zavlečen do Severní Ameriky i západní Evropy.
U nás je tento druh nepůvodní, ale velmi často se pěstuje jako okrasná dřevina a občas také zplaňuje, zvláště v teplejších oblastech na výslunných a kamenitých stráních a v lesních okrajích (např. okolí Prahy a Brna). V minulosti byl na některých přírodních lokalitách vysazen pro okrasu.

Ekologie: Šeřík obecný je zcela mrazuvzdorná dřevina odolná k suchu a imisím. Nesnáší však zamokřené a silně kyselé půdy. Kvete v květnu.

Syringa vulgaris

Popis: Keř až nízký strom, dorůstající do výšky 5–7 m, s šedavou a dlouze vláknitou borkou. Listy jsou široce vejčité, s 5–12 cm dlouhou a 4–9 cm širokou čepelí. Ta je na bázi mělce srdčitá až široce klínovitá, celokrajná a má 2–4 cm dlouhý řapík. Květy jsou uspořádány v 10–20 cm dlouhých postranních latách. Kalich je mělce 4cípý a asi 2 mm dlouhý. Koruna je bílá nebo červenofialová, vonná, s 10–15 mm dlouhou korunní trubkou. Plodem je dvoupouzdrá tobolka, přičemž v každém pouzdře jsou 2 křídlatá semena.

Využití: Šeřík obecný je jedním z nejoblíbenějších okrasných keřů, který se vyznačuje velkým množstvím různých kultivarů. Bývá hojně vysazován v parcích, zahradách a sídlištích. V minulosti byl u nás i vysazován do krajiny.

Poznámka: Traduje se, že do zemí střední a severní Evropy jej přivezl ve druhé polovině 16. století ze své diplomatické mise Ogier Ghiselin de Busbecq, který je dnes známý především první evropskou introdukcí maloasijských tulipánů.

Syringa vulgaris
Syringa vulgarisSyringa vulgaris
Syringa vulgaris
Syringa vulgaris
Syringa vulgaris

Fotografovali Věra Dorušková, ve dnech 17. a 23. 5. 2008 a 14. 3. 2009 (Česko, Morava, Liptál); Ladislav Hoskovec, v květnu 2005 (Morava, Brno); Jindřich Houska, dne 27. 5. 2006 (Čechy, Hrubá skála).